(Kép forrása: http://huns2huns.com/koccintas-sorrel-clicking-with-beer/)
Elérkezett a következő ital, a sör és annak kóstolásának bemutatása. :)
Magyarországon is előszeretettel készítik, illetve fogyasztják a sört. Őseink is ismerték a sörfőzést és valószínűleg a germán törzsektől sajátították el a tudományt. A sör fogyasztása szerves része a magyarok életének, több hazai aranylóan sárga nedűből fogyaszthatnak. Sőt olyannyira része a magyarok életének, hogy egy kutatás szerint az egy főre eső sörfogyasztás mennyiségének rangsorában a 18. helyen áll Magyarország. Ezt a helyezést pedig évente 75 liternyi sörfogyasztással érték el. (2009-es kutatás) 2011-re kicsit visszaesett a fogyasztás a válság hatására.
A sörfogyasztás egészséges. Természetesen csak abban az esetben, ha mértékkel fogyasztjuk, ugyanis így hozzájárul az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozáshoz. Ez annak köszönhető, hogy fontos vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz. ,,Található benne B vitamin, ezen belül niacin, riboflavin, B6-vitamin és folsav. Ezeken kívül sok káliumot és kevés nátriumot tartalmaz, ami fontos az egészséges vérnyomás fenntartásához."
A sör vajon valóban hizlal?
,,Európa számos országában nevezik a has fölé lerakódott zsírréteget „sörhasnak”. Azonban a mértékletes sörfogyasztás és az elhízás között nincs ok-okozati összefüggés. Az egészségre gyakorolt pozitív hatásai miatt egyes diéták kiegészítője is lehet. Akik magas vérnyomás vagy magas vérzsírszint miatt nátrium-, fehérje-, zsír- és koleszterinszegény táplálkozást kénytelenek folytatni, a nátriumban szegény, zsír-és koleszterinmenetes sör a diéta hasznos kiegészítője lehet. A sörfogyasztás nem hizlal, feltéve, hogy mértékkel fogyasztjuk. A sör a kiegyensúlyozott étrend része lehet. Ezen kívül a sörfogyasztás hatásaival kapcsolatos tanulmányok azt mutatják, hogy az alkoholos italok energiatartalmát a szervezet kisebb hatékonysággal hasznosítja. A sör kevesebb kalóriát tartalmaz, mint a legtöbb alkoholmentes ital." (További információk: http://www.webbeteg.hu)
Ezek után lássuk a sörkóstolás hat lépését:
,,1. Először a sör színét vegyük szemügyre. Ez a világossárgától a borostyánszínen át a feketéig terjedhet. Nagyon fontos látványelem a sör habja is, teltsége, keménysége már információt ad a sör minőségéről.
2. Tartsuk a fény felé a sörrel teli poharat, és figyeljük meg, hogy tiszta vagy zavaros-e. A szűrt világos és félbarna sörök tükrös tisztaságúak. Vannak azonban szűretlen sörök is, melyek a bennük tudatosan meghagyott élesztő- és fehérjeanyagoktól kissé zavarosak.
3. Húzzuk el a poharat néhányszor az orrunk előtt. Ekkor megérezzük a sör illatát, majd körkörös mozdulatokkal szabadítsuk fel a benne rejlő illóanyagokat, és próbáljunk különböző aromákat azonosítani a sörben: amit érzünk, édeskés, malátás vagy inkább kesernyés, komlós, esetleg virágos vagy alkoholos? Ezek felismerése segíti az egyes márkák jellegzetességeinek beazonosítását.
4. A sört kis kortyokban ízleljük meg, majd a szánkban körbeforgatva figyeljünk a nedű testességére, az ízek arányaira és harmóniájára. Próbáljuk beazonosítani a különböző aromákat, mi a jellemző az adott sörre: a komlós fanyarság, a karamelles keserűség vagy malátás édesség. Figyeljünk a sör testességére is: vannak egészen könnyű, vékony sörök ezek kellemes szomjoltók, és vannak sűrű, testesek is, főleg a sötét sörök között.
5. A sör egyik fontos jellemzője keserűsége. Mivel a keserű ízt a garatban érezzük, hogy ezt értékelni tudjuk, a sört a kóstoláskor le kell nyelni; csak ezután figyelhető meg az utóíze, mely lehet határozottan komlós, de gyümölcsös, édeskés is.
6. Ezek után leszűrhetjük a tapasztalatokat. Abszolút értelemben – ha nem romlott – nincs jó vagy rossz sör, kinek-kinek saját ízlése szerint kell rátalálnia a neki legjobban ízlő sörre, az illatok, az ízek, az aromák, a testesség alapján. Szerencsére bőséges a választék, így mindenki megtalálhatja a kedvencét. Egyszerre azonban ne kóstoljunk túl sokat, mert ízérzékelésünk a harmadik-negyedik sör után fárad, és ez félrevezető eredményt hozhat."
Fontos még megemlíteni a sörök javasolt fogyasztását különböző ételekhez:
,,Pilsner típus - gombás és világos mártással készült ételek
Porter típus - fehér húsok
Kolostori és trappista sörök - sajtok, sajtos ételek, levesek
Lambicok - grillételek, desszertek
Ale típus - marhahúsok, pörköltek
Stout típus – tenger gyümölcsei
Vienna és Export típus – baromfi, halételek, pizzák, tésztafélék
Búzasör – általános, a füstölt húsos ételekhez, csülökhöz feltétlenül"
(http://hvg.hu/gasztronomia/20090807_sorfogyasztas)
Források:
A sör valóban hízlal? A sörfogyasztás egészségügyi kockázatai Általánosságban kijelenthetjük, hogy mértékkel a sörfogyasztás semmilyen egészségügyi kockázattal nem jár, amennyiben nincs olyan súlyos betegsége, mint például szív-és érrendszeri betegségek, a diabétesz, és más hasonló betegségekben sem szenved. A sörfogyasztás egészségügyi kockázatai>> Európa számos országában nevezik a has fölé lerakódott zsírréteget „sörhasnak”. Azonban a mértékletes sörfogyasztás és az elhízás között nincs ok-okozati összefüggés. Az egészségre gyakorolt pozitív hatásai miatt egyes diéták kiegészítője is lehet. Akik magas vérnyomás vagy magas vérzsírszint miatt nátrium-, fehérje-, zsír- és koleszterinszegény táplálkozást kénytelenek folytatni, a nátriumban szegény, zsír-és koleszterinmenetes sör a diéta hasznos kiegészítője lehet. A sörfogyasztás nem hizlal, feltéve, hogy mértékkel fogyasztjuk. A sör a kiegyensúlyozott étrend része lehet. Ezen kívül a sörfogyasztás hatásaival kapcsolatos tanulmányok azt mutatják, hogy az alkoholos italok energiatartalmát a szervezet kisebb hatékonysággal hasznosítja. A sör kevesebb kalóriát tartalmaz, mint a legtöbb alkoholmentes ital.
Részletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/11020/a-sorfogyasztas-hatasa
Részletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/11020/a-sorfogyasztas-hatasa
Részletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/11020/a-sorfogyasztas-hatasa
Részletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/11020/a-sorfogyasztas-hatasa
http://pivo.blog.hu
http://www.webbeteg.hu
http://www.boraszportal.hu
http://hvg.hu/gasztronomia
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.