A Whisky kóstolása
E nemes ital neve a „uisge beatha” gall kifejezésből ered, jelentése: az élet vize. A skótok szerint a whisky fogyasztásának legmegfelelőbb ideje az érkezés és a búcsúzás, és persze ami a kettő között van.
A whisky fogyasztására és kóstolására nincsen szigorú szabály, de érdemes néhány tanácsot megfogadni. A skótok hagyományosan tisztán vagy vízzel fogyasztják, míg az amerikaiak inkább jéggel vagy szódával. Napjainkban spanyol és amerikai hatásra ismét terjed a whisky fogyasztása koktélokban, illetve long drinkekben elkeverve, például cola-val, gyömbérrel, energiaitallal vagy akár juice-szal.
Ha csak ismerkedünk egy whisky-típussal, szobahőmérsékleten, tisztán fogyasszuk. A whisky kóstolása közben alapvetően 4 jellemzőt vizsgálnak: szín, illat, íz és lecsengés. Egyes szakírók vizsgálják a whiskyk alkatát, testességét és kiegyensúlyozottságát is.
Amire mindenképpen szükség van a kóstoláshoz:
- Whiskyk-re,
- kóstoló/kóstoltató pohárra (a konyakos pohár jobb e célra, mint a klasszikus whiskys pohár)
- víz, kenyér vagy teasütemény az ízek semlegesítéséhez.
A whisky kóstolás esetében a szaglást tartják a legfontosabbnak. Ezt követően jöhet az első korty, amelyet semmiképp se nyeljünk le azonnal. Inkább járassuk körbe a nyelven, és a szájüreg teljes felületén. Próbáljuk megállapítani, mennyire olajos, vagy mennyire száraz. Ha lenyeltük, koncentráljunk az utóízre is. A scotch méltóságteljes, rendkívül karakteres ital. A skót whisky fogyasztási hőmérsékletére nincsenek szigorú szabályok. Éppúgy lehet hidegen, jégkockával fogyasztani, mint szobahőmérsékleten. Annyit viszont tudni kell, hogy Skóciában szentségtörésnek számít jéggel inni a scotch-ot.
A kóstolás menete:
- Töltsünk ki kb. 2 cl whiskyt a pohárba!
- A fény felé tartva vizsgáljuk meg az ital színét! A szín rengeteget elárul a whisky karakteréről. A whisky színe az egészen sápadttól a mély karamell barnáig terjedhet, attól függően, hogy milyen hordóban és mennyi ideig érlelődött.
- Óvatosan szagoljunk bele a whiskybe, vizsgáljuk meg az illatát! Az ital aromájának 80%-a a szaglás segítségével azonosítható.
- Töltsünk egy kevéske vizet a whisky-hez és ellenőrizzük hogyan változott az illata! Jó minőségű whisky esetében az illatok, aromák sokkal intenzívebbé válnak.
- Kóstoljunk egy kortyot a whiskyből és vizsgáljuk meg a következőket: testesség, aroma, lecsengés (milyen hosszú és intenzív az utóíze).
- Igyunk egy korty vizet vagy együnk egy falat kenyeret, hogy semlegesítsük az ízeket, mielőtt nekikezdünk a következő korty whiskynek.
Nevezetes skót fajták:
Single Malt: Laphroaig, Lagavulin, Glennfiddish, Glenlivet, Cragganmore, Macallan
Pure Malt: Pride of Islay, Glencoe, Eileandour, Old Elgin
Grain Whisky: Cameron Bridge, North British, Loch Lomond
Blended Whisky: Chivas Regal, Ballantines, Cutty Shark, Famous Grouse, Johnnie Walker, J&B, Teacher’s, Grant’s, 100 Pipers
Whiskylikőrök: Drambuie, Drumgray Cream, Fairlies Light Highland, Lochan-Ora, Scottish Island Liqueur
További információk találhatók a whiskyről a következő magyar weboldalon: http://www.whiskynet.hu/fooldal/
Források:
http://m.hvg.hu/gasztronomia/20081015_skot_whisky/2
http://www.whiskynet.hu/fooldal/a-whisky-kostolasa/
http://www.nemesitalok.hu/wiskey-k-scotch-ok/fogyasztasrol
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.